Pierwsza chusta to często trudny wybór dla rodziców, którzy dopiero zetknęli się z tematyką noszenia. Najczęstszym dylematem jest długość tkaniny, którą trzeba wybrać. Bardzo często zdarza się, że mama kupując pierwszą chustę wybiera zdecydowanie za długą i już na początku wiązanie jej wydaje się skomplikowane przez nadmiar tkaniny.

Jak zatem dobrać odpowiednią dla naszych potrzeb długość chusty? 

Warto wyjść od określenia naszego rozmiaru garderoby. Następnie rozważyć opcje wiązań których chcemy używać.

 Na początek przyjrzyjmy się możliwościom jakie dają najczęściej spotykane długości chust.

  • Rozmiar 4-(dł 3,6m) –odpowiednia do wiązania typu kangurek i plecak prosty dla większości osób w rozmiarze od s do L
  • Rozmiar 5-(dł 4,2m) –odpowiednia do wiązaniu typu kangurek i plecak prosty dla osób w rozmiarze L-xl oraz do wiązania typu kieszonka dla osób w rozmiarze xs-m
  • Rozmiar 6-(dł 4,6m) – odpowiednia do wiązania typu kieszonka oraz wiązań warstwowych tj.Plecak z koszulką dla osób w rozmiarze m-xl

Jeśli jednak wciąż ciężko Ci wybrać, to kolejna podpowiedź.

Większość rodziców nosi swoje dzieci w wiązaniach podstawowych odpowiednich zarówno dla maluszków jak starszaków tj. kangurku, kieszonka i plecaku prosty. Do tych wiązań osoby o rozmiarze s-m potrzebują chusty 4,2m, osoby wyższe i bliżej rozmiaru L , by móc zawiązać zarówno kangurka jak kieszonkę powinny wybrać długość 4,6. 

Zdarza się też, że wybieracie chustę kółkową, która również jest odpowiednia dla maluszków i tych troszkę większych noszaków. Czy zatem wybierając taką chustę również musicie przemyśleć kwestie wiązań i rozmiarów? Tu jest zdecydowanie prościej. Optymalnym rozmiarem chusty kółkowej jest 1,8m wystarcza ona zarówno drobnym  osobom jak tym o troszke wiekszym rozmiarze, a wiązanie jej to głównie noszenie z przodu lub na biodrze. Wszystkie chusty kółkowe Mi Bliskie mają właśnie taką długość. 

Jeśli masz dodatkowe pytania – napisz do mnie na [email protected] 

Dominika Kalkowska